Domů Info

PostHeaderIcon Info

"...Moze kiedys strace Cie, Gdy bedziesz dosyc mial Moich ciaglych zmian. Moze kiedys uznasz, ze To, co bylo w nas Nie rozkwita juz... - Ciagle Ty"

Koncem roku 1994 začíná v Polsku fungovat nová rocková skupina, která se zapíše nesmazatelně do tvrdé konkurence rockových skupin. Její jméno je O.N.A. a dá se říct, že zalepila mezeru mezi tvrdým rockem a jemným metalem s dodatkem bluesu a nezaměnitelným vokálem.


skup1


"...Jestem sama, taki los... Moze pukasz do mych drzwi. Niekochana, taki los... Powiedz czemu nie slysze nic?... - Niekochana"

Z počátku nikdo moc neregistruje co se děje kolem nové skupiny nadějného kytaristy Grzegorze Skawinskieho, ale kdy se v květnu roku 1995 objeví první album MODLISHKA, najednou se o skupině mluví na všech frontách. Na fanoušcích je vidět, že to je to pravé ořechové, co rozvlnilo trochu poklidnou hladinu polského rocku v polovině devadesátých let. A kritici se zase snaží všemožně skupinu zaškatulkovat a pak komentovat trochu ostré texty písní. Ale to je ono, to právě skupina O.N.A. chtěla. A tak se daří ihned navázat spolupráci s polskou sekci Sony Music, která pomáhá skupinu prosadit do všech mass médií.
Jenom první album neukázal totální sílu skupiny. Hned koncem roku 1996 se objevuje deska BZZZZZ a ta sebou nese i velkolepý hit "Kiedy powiem sobie dosc". Skupina začíná přitvrzovat, zpěvačka Agnieszka Chylińska začíná se svým hlasem "vyvádět" a celá skupina v tomto roce sbírá plno různých ocenění.

"...Odejde cicho bo tak chce i ja wiem, ze bede wtedy sama, Nikt nawet nie obejrzy sie i ja wiem, ze bedzie wtedy cicho... - Kiedy powiem sobie dosc"

Rok 1997 je většinou rok koncertů a příprav na novou desku. A tak v dubnu 1998 se v hudebních obchodech objevuje deska T.R.I.P.. Skupinu bych v té době už přirovnal ke rvoucí zaplavující vodě. Pokud první album by se dalo přirovnat jako malý potůček po dešti, pak druhé album je už rvoucí potok a třetí album je silná zaplavující řeka. Texty jsou již ostřejší a takové ze života, skupina se nebojí experimentovat a na desce můžeme slyšet takové hity jako "Nienawidze", "Najtrudniej", "To naprawde juz koniec".

"...To naprawdz juz koniec, Wiec po co jestes tu? Czlowiek nie moze zapomniec, Jesli zniszczysz go... - To naprawde juz koniec"

V roce 1999 se objevuje deska ReT.R.I.P., na které jsou remixy populárních písní O.N.A.. Remixy si vzali na starost skupiny jako KMFDM, Laibach a domácí producenti J. Milewski a T. Bonarowski. Přes veškerou snahu se mi zatím tato deska nepodařila sehnat :(.

"...Czy warto bylo szalec tak przez cale zycie Czy warto bylo spalac sie jak ja Czy warto bylo kochac tak az do bolu Czy moge odejsc sobie juz... - Kiedy powiem sobie dosc"

O.N.A. dobře ví, že má dobrou pozici u fanoušků i kritiku (zase obdrželi hodně cen) a tak chrlí na hudební trh další desku. A tak v listopadu 1999 se objevuje deska s trochu dvojznačným titulem, PIEPRZ. Na desce můžeme najít i jeden videoklip k hitu "Ciagle Ty". Dle mého pohledu je to asi ta nejlepší deska. Moje oblíbené hity jsou třeba "Jestem silna", "Moja odpowiedz", titulní "Pieprz", "Nie to nie", "Szkoda by bylo".

"...Nie potrafie z Toba byc Tak mocno jak bys chcial, Nie potrafie ufac Ci, Chociaz pragne, pragne... - Ciagle Ty"

Fanoušci jsou netrpěliví a čekají na novou desku. Skupina je trochu rozmlsala a čekali rychle další desku, ale nová řádová deska se objevuje až v květnu 2001 a nese titul MROK. Zde je již vidět nádech populární elektronické muziky, ale šikovně skrytý do ostrých kytarových riffů. Podle mého hodnocení je to druhá oblíbená deska. Mohla by být první, kdyby na ní nebyla trochu nepodařená písně jak "Krzyk przed spaleniem" nebo "Szpetot". Hlavně ta první mi pořád ne a ne sednout. Jinak zde je asi druhá nejznámější a nejvíce hraná nostalgická balada "Niekochana" s velmi kvalitním videoklipem (bohužel není přímo na desce). Mými favority jsou zde písně jako "Mrok", "Wszystko to co ja", "Lamanie kolem".

"...Placze do pustych scian, co za wstyd. Bylam z kims jakis czas, niewazne juz. Czuje, ze wokol mnie nie kocha nikt. Czuje, ze zawsze juz bedzie tak... - Niekochana"

V roce se 2002 se objevuje EP, které se jmenuje WSZYSTKO TO CO JA. Není na něm žádná nová píseň, pouze některé písně předělané do anglické podoby. Škoda jen, že zde není více písní a že titulní "Wszystko to co ja" je zde ještě v anglické dvoj verzi (krátká a dlouhá, rozdíl pár desítek sekund není ani moc poznat). Perfektně ale zde zní anglická verze hitu "Niekochana".

"...Wszystko co juz wiem Wszystko czego chce Na nic nie zda się. Ciemnosc wieczna jest. Wszystko co mi dasz, Wszystko o co dbam Umrze we mnie tez. Wszystko to co ja... - Wszystko to co ja"

Konečně se také objevuje DVD a VHS kazeta (WSZYSTKO TO CO MY), na které jsou všechny videoklipy skupiny. Nutná výbava pro skalní fanoušky.

"...Jedno juz wiem, jestem silna. Jedno juz wiem, wytrzymam to. Jedno juz wiem, jestem silna tak I tylko czasem trace cos... - Jestem silna"

Rok 2003 je černým a smutným rokem pro všechny fanoušky skvělé skupiny O.N.A.
25.1.2003 skupina O.N.A. končí svou plodnou činnost. Oficiálně jako důvody byly představeny "hudební rozdíly členů". A tak se objevuje ještě výběrovka TO NAPRAWDE JUZ KONIEC, skupina dává poslední rozlučkový koncert a je ticho.
Část skupiny s Grzegorzem Skawinskim se pokouší zrenovovat starou velmi známou skupinu KOMBI a část skupiny na čele s Agnieszkou Chylinskou zakládá novou skupinu CHYLIŃSKA. 

"...Zobacz jak pieknie jest po prostu zabic sie z milosci. Widzisz na co mnie stac. Uciekam w smierc, oddycham nia, ale ciagle nie wiem co Bylo ze mna nie tak. Zostawiam siebie, Ty tak zrobiles. Wcale nie czuje, ze mi przykro... - Mrok"